Zielony żoliborz

forum mieszkańców osiedla ZIELONY ŻOLIBORZ


#106 2011-04-04 12:11:11

kawanagila

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-10
Posty: 274
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

jasne, ale dopiero jak zawiążemy wspólnotę i wybierzamy zarząd. Jeśli w akcie notarialnym będzie zgoda na bezterminowe nieodpłatne użyczenie powierzchi reklamowej, to jeśli jako wspólnota ją usuniemy, deweloper może nas zasądzić o odszkodowanie..

Offline

 

#107 2011-04-05 08:03:25

franek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2011-03-31
Posty: 6
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

no to developer wybudował sobie baner reklamowy, z lokatorami...
a alkohol w nowym budynku będzie raczej drogi, więc razem z menelami
będziemy kupować w budzie na pl. Grunwaldzkim...

Offline

 

#108 2011-04-05 09:21:21

franek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2011-03-31
Posty: 6
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

VAT, z vatem sprawa wydaje się prosta, umowa Zielony Zoliborz, paragraf 17, postanowienia końcowe:
"Jeżeli jakikolwiek zapis niniejszej umowy zostałby uznany za sprzeczny z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa, na jego miejsce wchodzą przepisy prawa,..."
wystarczy ustalić, czy w umowie są klauzule niedozwolone. Kluczowe do zbadania są zapisy: podanie ceny końcowej brutto, zmiana ceny brutto w związku ze zmianą Vat - w tym przypadku wzrost ceny brutto, obciążający kosumenta,z możliwością odstąpienia od umowy. 
Jeżeli stawką jest 5 tys. dopłaty, warto poprosić UOKiK o interpretację powyższego.

Offline

 

#109 2011-04-05 10:10:13

KL13

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 182
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

jestem za

Offline

 

#110 2011-04-05 10:19:20

Krok

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-04-05
Posty: 63
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

kawanagila napisał:

Jest prosty sposób na uniknięcie płacenia wyższego VAT. Negocjując umowę przedwstepną z deweloperem trzeba było się nie zgodzić na zapis o możliwości podniesia ceny mieszkania w razie wzrostu VAT. Wszyscy z takim zapałem negocjują jakieś zapisy w tych umowach, prawnicy przeglądają, notariusze doradzają..

"Punkt nie podlega negocjacjom", a w domyśle - jeśli nie podoba Ci się nasza forma umowy to dziękujemy, a na Twoje miejsce przyjdzie tuzin innych, czyli typowe podejście developera z pozycji siły. Tak było zarówno w przypadku tego paragrafu jak i wielu innych, chyba że komuś faktycznie udało się wynegocjować tego typu zmiany. Ja osobiście poległem.

Może pozostali forumowicze spotkali się innym podejściem, ale w moim przypadku w tej konkretnej fazie procesu zakupowego spotkałem się z dość "szorstkim" podejściem. I na nic też zdały się argumenty, że część zapisów umowy jest w spisie klauzul zakazanych - nawiasem mówiąc nie wiem jak to się ma do faktu, że Turret jest w PZFD, który nakazuje stosowanie dobrych praktyk.

Aha, i jeszcze drugie z moich ulubionych stwierdzeń "jeśli zapis jest według Pana niezgodny z prawem to tak jak by go nie było"..

Podsumowując, ja osobiście próbowałem negocjować ten zapis i myślę, że nie jestem odosobniony w tej kwestii. Ale stojąc przed wyborem: podpisać i trzymać kciuki albo zrezygnować, mimo wszystko wybrałem to pierwsze - mam nadzieję, że nie będę żałować ;>

Offline

 

#111 2011-04-05 10:39:39

kawanagila

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-10
Posty: 274
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

ja właśnie o tym piszę, tak naprawdę negocjacje tych umów to trochę fikcja.. można negocjować tylko to, co nie ma większego znaczenia, ew. będzie wymagało dostarczyć coś klientowi z biura sprzedaży, ale świadomość, że się coś "wynegocjowało" jest u nas bardzo cenna:)

Ale ja nie o tym chciałem teraz napisać, BO WŁAŚNIE ZNALAZŁEM COŚ BARDZO DZIWNEGO w tym piśmie o podwyżce VAT i chciałbym, aby ci, którzy dostali to pismo sprawdzili u siebie, czy też tak mają:

mam wyszczególnione: cena przed podwyżką VAT - ta z umowy
                                  nowa cena po podwyżce
                                  suma dotychczasowych wpłat
i teraz taki tekst:
"Zmianie ulegają wysokości rat niezapłaconych do dnia 31.12.2010, określone w par. 9 ust.1 umowy i PRZYJMUJĄ NASTĘPUJĄCE WARTOŚCI:

rata płatna do 30 czerwca 2011 wynosi ... jest wpisana kwota która jest 10% ceny PRZED podwyżką - brutto z pierwotnej umowy

rata płatna do 31 grudnia 2011 w wysokości ... i tu znów jest kwota odpowiadająca 70% ceny przed podwyżką!

Sumując kwoty dotychczas wpłacone i nowe wysokości rat podane w piśmie wychodzi mi....

STARA CENA przed podwyżką - O CO CHODZI - to kiedy wpłaca się tą reszte VAT, bo z pisma to nie wynika.
Dodatkowo autorzy pisma nie operują terminami NETTO i BRUTTO, więc bałagan jest totalny!

Pewnie i tak będę musiał zapłacić, ale trochę przeraziło mnie takie niedbalstwo w dokumentach!!!!
ale może to nie jest niedbalstwo i nie ma żadnej podwyżki. Bo pismo mam w ręku z podpisem
a na nim wyszczególnione kwoty kolejnych transz..

Muszę się napić kawy...

Offline

 

#112 2011-04-05 11:08:07

Bubal

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-06
Posty: 48
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

O ile pamiętam, to wcześniej pisałem o VAT.

Wygląda to tak:
- UOKiK odpisze Wam, że punkt jest zgodny z prawem, ponieważ klient ma wybór i jest to jasno napisane. Jeżeli zmianie ulega cena (w tym przypadku VAT), to mamy 2 tygodnie na podjęcie decyzji. Albo kupujemy, albo see you. Gdyby nie było tego zapisu, to wówczas można walczyć. W tym przypadku...patrz wyżej.

-VAT - podwyżka dotyczy tylko niewpłaconych kwot na konto dewelopera. Ponieważ zmiana stawek uległa od 1/1/11 zmianie ulegną tylko niewpłacone raty.

Przykre, ale prawdziwe. Niestety...

Offline

 

#113 2011-04-05 14:02:08

Tunia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-26
Posty: 108
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Na stronie Polskiego Związku Firm Deweloperskich w zakładce FAQ ekspert odpowiada, że developer jak najbardziej może obciążyć kupującego podwyższoną stawką VAT, jeżeli ujął taki zapis w umowie (VAT zawsze obciąża kupującego).

Offline

 

#114 2011-04-05 14:10:16

kawanagila

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-10
Posty: 274
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

czy ktoś jeszcze przejrzał swoje pismo o podwyżce i zsumował te kwoty??....

Offline

 

#115 2011-04-05 15:37:01

robert

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-05-06
Posty: 85
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

Ja nawet tego pisma jeszcze nie dostałem Mam nadzieję, że nie się listonosz z tym świstkiem nie pojawi

Offline

 

#116 2011-04-05 17:21:47

klatka13

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-20
Posty: 83
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

ja też jeszcze nie dostałam takiego pisma... i już się go nie mogę doczekać

Offline

 

#117 2011-04-12 21:28:58

KL13

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 182
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

kawanagila: Napisałeś wcześniej że dostałeś to pismo do ręki podczas dni otwartych.. są tam uaktualnione ceny za garaż i mieszkanie, i info że masz dwa tygodnie na rezygnację z umowy. garaż zdrożał o 190 PLN, a mieszkanie o 5000 PLN ..... Potem piszesz, że w wyszczególnionych ratach nie ma zmian.....
O co chodzi ? Nie rozumiem tego? Czy wszyscy dostali już te pisma ?

Offline

 

#118 2011-04-12 22:38:07

kawanagila

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-10
Posty: 274
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

wyjaśniam to - okazało się, że to błąd kogoś, kto przygotowywał to pismo.. ale przez chwilę byłem na "starym VAT"!
trochę to niezrozumiale napisałem, ale w skrócie - źle są obliczone nowe raty - bo po ich zsumowaniu wychodzi stara cena - a wcześniej w piśmie jest podana też nowa - ok. 5000 większa

Offline

 

#119 2011-04-12 22:46:03

KL13

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 182
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

czyli niestety wszystko u Ciebie zostało "wyprostowane" i jednak będziesz musiał zapłacić ten podatek? Ja tam bym na Twoim miejscu uznał to pismo jako wiążące .....skoro był podpis hehehe
Miałbyś 5 tys. w kieszeni ....i miałbyś duże szanse na wygraną

Offline

 

#120 2011-04-13 08:24:11

klatka13

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-20
Posty: 83
Punktów :   

Re: Podwyżka VAT a cena mieszkania a klauzula w umowie

ja tak jak wczesniej nie otrzymałam takiego pisma... bylam na dniach otwartych i tez nikt mi go nie wręczył..

ciekawa jestesm czy to jest związane z tym, że biuro przy ul. racławickiej sie nie wyrabia z wysyłaniem takich pism czy jak.....????

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.dzikiepumy.pun.pl www.altanka.pun.pl www.livelife.pun.pl www.pentagonuni4.pun.pl www.radiliveremix.pun.pl